Než začnu vlastní minirecenzi, chtěl bych poděkovat Khorsovi, díky kterému mé oko spočinulo v knihovně na jménu Mikael Niemi, jehož dílo mne zase jednou přikovalo k nekonečným řádkům. A nyní již ke knize samé.
Muž, který zemřel jako losos je autorovo druhé dílo, které bylo přeloženo do češtiny. O jeho prvotině (Popmusic z Vittuly) napíšu příště. Na první pohled se jedná o typickou severskou detektivku se vším všudy. Avšak již po několika stranách zjistíme, že se před námi otevírá velice komplexní obraz zapadlého severofinského kraje Tornedalenu, který byl navzdory kulturním a sociálním svazkům rozdělen a část připadla Švédsku. Mimojiné se dočkáme náhledů do svérázného tornedalského dialektu meänkieli (který byl uznán menšinovým jazykem), podivného chování místních obyvatel i osobitého, typicky severského humoru. Autor tímto dílem dalece přesahuje rámec běžného detektivního příběhu a svým zaměřením na kulturní problematiku, prokreslením postav i drsnou severskou romantikou stvořil velice čtivou a přeci v žádném případě kýčovitou a komerční knihu, jenž člověka pohltí a zasáhne hlouběji než obyčejná detektivka. Během četby si lze navíc povšimnout osobitého autorova stylu a skromných, avšak dostatečně barvitých a živých popisů a postřehů.
Knihu doporučuji všem milovníkům jazyků, Severu, netradičního humoru, kulturních zvyků a samozřejmě v neposlední řadě detektivek. Jedna z nejlepších severských knih, co jsem zatím četl.
Přidat popisek |
Těší mě, že se kniha líbila. Více než její detektivní zápletka mě zaujal příběh tornedalské finštiny. Ač se to nezdá, Tornedalen a mé rodné Slovácko mají několik společných rysů. Jedním z nich je vymírající jazyk. Slovácko bohužel nemá svého Niemiho, který by obrátil pozornost veřejnosti k tomuto problému.
OdpovědětVymazatTřeba právě Slovácko čeká na svého Khorse:-)
OdpovědětVymazat